Листопад 2023

Великобританія. 06 листопада в Лондоні відбулося нагороджєння Winners 2023 Luca Awards, яке пройшло в The Park Plaza Westminster, London за участю 300 впливових VIP осіб та організацій із різних країн світу.

Відома Luca Awards, яка є Oscar у фінансовому міжнародному світі з International Network ICB & ICFM та присутня в 168 країнах світу.
Sic itur ad astra.
Якщо зірки «запалюють», значить це комусь потрібно.

У кожної людини свої зірки.
Особливо для тих, хто висвітлює іншим новий шлях, відкриваючи для них нові обрії та можливості. Для решти це просто вогники.
Якщо хочеш доторкнутися до зірок, то підкори хоча б вершину, спрямовану до зірок та сяй – зроби хоча би щось для інших та суспільства.

Підкорюючи чергові вершини, ми стаємо ближче до зірок.

🏆 November 6, 2023 at 6:30 p.m. Opening ceremony and awarding of winners LUCA Awards, London, The Park Plaza Westminster

Winners in London from Ukraine:

1. “ For contribution to the development of the profession Financial Manager in Ukraine “,
Oksana Sakhnatska, Chief Operational Officer of National Commission on Securities and Stock Market of Ukraine, NSSMC

 

2. “Professional dignity and resilience in times of crisis” , Svitlana Khrapova, Deputy Director of Economy & Finance Ukrhydroenergo.

 

3. “For Contribution to the Development of the Profession ” , Dmytro Oleksiyenko , Secretary of the Public Supervisory Board of the Ministry of Finance of Ukraine, Vice-president of the Ukrainian National Committee of the International Chamber of Commerce, ICC Ukraine, Council Member of the Association of Taxpayers of Ukraine.

 

4. “ Dignity and courage in the Profession” , Nataliia Spizhenko, Oncology Clinic Spishenko, Member of the Council of the Business Association of Ukraine.

 

5. “ The Best Chief Accountant of the Year and specialist in the field of accounting & IFRS” Ellina Trubakova, chief accountant Ukrhydroenergo.

 

6. “The Best management in the Management of the Organization” , Olena Nusinova , Chief of the Corporate Rights Division in Company, Business coaching, advisor on issues of corporate and investment projects in global companies.

 

7. “The Best Professional in Risk Management “ Nataliia Shevchenko , owner of a sewing enterprise Nashstyle.

 

8. “The Best Investment project management professional “, Tymoshchenko Eugene, CEO UCMA, Public Union “Ukrainian Association of Capital Markets, Member of the group for drafting bills in the direction of financial markets.

 

9. “For contribution to the development of IFRS of the country” , Olena Kharlamova, CEO of the company “IFRS Agency”, ICFM Tutor and Head of the Department of the Methodological Center for IFRS & IAS ICFM UK Ukraine & ICB.

Не дано легких шляхів від землі до зірок.

Наші щирі вітання всім Переможцям від України Winners 2023 , Luca Awards London , які досягли своїх зірок і обрій: своєю працею, вагомим внеском в справу організації і для суспільства та прагненнями у постійному вдосконаленню та руху вперед для розвитку України.

Пишаємося кожним із вас – ви неймовірні.
Бажаємо Переможцям 2023 Перемоги та Миру з відновленням України, нових успіхів і досягнень на всіх напрямках життя, та разом й надалі крокувати шляхом нових обрій з International network ICB Global & ICFM Global , яка присутня в 168 краінах світу.

🏆 Look Video and speech of Helen Khorikova Member ICB International Council, Companion ICB Global, ICFM UK in Ukraine & ICB at the opening of the Luca Awards 2023, The Park Plaza Westminster, London.

🏆 Look video about the Winners 2023 from Ukraine at the Luca Awards, The Park Plaza Westminster, London

🏆 Look video Winners Luca Awards 2023, The Park Plaza Westminster, London
🏆 Video Luca Awards 2023 Join us to International Network ICB Global & ICFM Global which is present in 168 countries of the world.

🔺 Read more all the world Winners 2023 of the ICB Global & ICFM Global, LUCA Awards in London

From ICB London Office:
We think the 2023 LUCA Awards were the best yet huge congratulations to all winners and to those shortlisted, it was a pleasure to celebrate with the best of the bookkeeping world!

Congratulations to our Global Award Winners from Kazakhstan, Azerbaijan and Ukraine The Institute of Certified Financial Managers UK Ukraine & ICB.

Many thanks to our partners who sponsored awards:
Xero: Small Practice of the Year
FreeAgent: Social Media Influencer of the Year
Intuit: ICB Branch of the Year
IRIS Software Group: Large Practice of the Year
Sage: New Practice of the Year

Congratulations everyone Winners 2023 Luca Awards, London

We wish new successes and achievements with the International network ICB Global & ICFM Global, which is present in 168 countries of the world.

Do it your Way

 

Welcome to Ukraine
See you to London 2024 events Summit & Luca Awards and business meeting with ICB Global & ICFM Global and Partners

Thank you everyone Garry Carter June Carter Ami Copeland Agatha Guarnaccia Julius Tafura, Alina Siatkovskia, Sobi Hariharan, James Carter, Tara і Paule the Institute of Certified Bookkeepers всій команді ICB Global , всім учасникам, спонсорам та партнерам Luca Awards 2023, за неймовірний рівень проведення заходу , за можливість спілкування та теплих обіймів.


Найголовніше за той майданчик де знову лунало – Слава Україні.


Безмежна вдячність за вашу підтримку, допомогу і дії для України та для всіх кандидатів, партнерів , студентів ICFM & ICB UK Ukraine.

 

Наша вдячність кожному з вас: членам, студентам, друзям, партнерам і командам неймовірної family International Network ICB Global & ICFM Global, яка присутня у 168 країнах світу.

 

Наша вдячність Уряду Великобританії, Міністерствам і службам, members of the Royal Family, кожному британцю за всю ту допомогу, яку ви надаєте нам у боротьбі за нашу свободу, за людські цінності для захисту життя українського народу.

 

Великобританія – це велика країна і геополітичний лідер у світі.

 

Завдяки вашій підтримці з перших днів повномасштабної війни Україна може захищатися і жити, незважаючи на щоденні обстріли в Україні, на всі руйнування і людські втрати – ми вчимося і працюємо, ми живемо.

 

Окремо дякуємо всім світовим друзям за зустрічі і спілкування з підтримкою та колективу ICFM UK Ukraine & ICB Institute of Certified Financial Managers UK Ukraine за сприяння в отриманні світових нагород для найкращих українських представників, і де знову в черговий раз лунало : Слава Україні.

 

Разом крокуємо до Перемоги з відновленням України.

🏆 Щорічні світові нагороди LUCA Awards, London – це незабутня можливість отримати визнання за професійні та особисті досягнення.
Нагороди LUCA є “Oscar” у професії, і представлені в знак визнання видатних: бухгалтерів, фінансистів, аудиторів, тьютеров, керівників організацій, за внесок в розвиток професії, за дорогоцінний внесок в свою організацію та країну , і ту сумлінну роботу яку вони виконують.
Проводиться нагородження щорічно, за участю впливових організацій, представників VIP персон ділового та вищого суспільства Великобританії та світу, Послів представництв багатьох країн, де беруть участь понад 300 гостей з різних країн світу, ці зустрічі проходять щорічно в листопаді в Великобританії м. Лондон.


Нагороди LUCA є ексклюзивними статуетками Лука Пачолі, цистерцианского монаха, якому приписують винахід процесу подвійного обліку.
Фра Лука Бартоломео де Пачолі в 1494 році, публікує свою головну книгу під назвою «Summa di arithmetica, geometrica, proportioneet proportionalita» «Сума арифметики, геометрії, вчення про пропорції і відношення», складовою частиною якої і був “Трактат про рахунки і записи”. Саме XI трактат цієї книги особливо важливий: мова йде про опис і подвійної бухгалтерії, яка є основою економічної діяльності сучасних підприємств, яка використовується і сьогодні.

Разом до Перемоги та відновлення України

 

Дякуємо українським офіційним представникам, за ваші можливості прийняти участь у щорічних глобальних подіях з International Network ICB & ICFM 🇬🇧🌍

 

Наша вдячність за можливості прийняття участі у складі офіційних представників від України : партнерам та друзям, ми подолали не легкий шлях подорожі з України через Польщу та до Великобританії, щоб бути присутніми на заходах та головних подіях в Лондоні.

 

Вперше за 14 років проведення Luca Awards – 9 переможців від України у різних номінаціях


Наші вітання всім українським Переможцям – ви неймовірні професіонали з великої літери, ви найкращі фахівці в своїх організаціях і компаніях, у своїх напрямках діяльності та професії.


Пишаємося кожним із вас, і дякуємо за ваші можливості взяти участь у Global Bookkeeping


Week in London with ICB Global & ICFM Global.

 

Наша повага та вдячність, за ваші прагнення і внесок у розвиток та відновлення України.

 

Наша особлива подяка команді Інессі Моженет та Наталці Яблонській , за сприяння і сумлінне відношення до своєї справи.


Вдячні членам Опікунської Ради ICFM UK Ukraine & ICB, колегам , друзям та партнерам , учасникам програм ICFM & ICB та всім тим, хто нас підтримував і докладав неймовірних зусиль для того, щоб ми змогли знову і знову сказати та почути – Слава Україні.

 

Низький уклін і Слава українським Захисникам.

 

Разом ми Переможемо.

 

Welcome to Ukraine

 

Merry Christmas and Happy New Year 2024


See you next year in London

 

Дякуємо, що обираєте International Network ICB & ICFM

 

Kind regards,
Helen Khorikova
Member ICB International Council, Companion ICB Global, ICFM UK in Ukraine & ICB

 

Members of the Board of Trustees ICFM UK Ukraine & ICB

 

Вдячні світовим партнерам і друзям, всім людям, хто підтримує і допомагає нашій Незламній Україні та Народу України в боротьбі проти russia Is a Terrorist state number 1 in world ❗️

 

Stand With Ukraine
We Stand With Ukraine
Together Will Win

 

Підтримуємо та разом допомагаємо Титаничному і Героїчному ЗСУ , вдячні всім тим людям, хто захищає і допомагає захистити неньку для спільної Перемоги України

 

Вірте у Перемогу України і ЗСУ, у себе і близьких, у друзів і партнерів, у сусідів та оточення усепереч всім перепонам.

 

Любить Україну


Україна була, Є та будє

 

Кожний українець робить кроки та наближає Україну до Перемоги

 

Тримаємося сміливий народу України.

 

Перемоги та Миру Україні

 

Be Brave like Ukraine

 

The Institute of Certified Financial Managers UK Ukraine & ICB

 

We think globally, we act locally.


We do our business where we are – together

 

Join us ❗️to International Network ICFM Global & ICB Global which is present in 168 countries of the world.

 

♥️ KEEP CALM and HIRE a ICB Global & ICFM Global and Partners 🌎🇬🇧

Qualification Education UK Diploma Certificate Finance Management Business Ukraine Economic Financier
Luca Awards Winners 2023 The Park Plaza Westminster London Global Bookkeepers Week

 

🇬🇧 ICFM & ICB Global – member of the Genesis Group Council in the UK Parliament for professional knowledge of the financial sector.
Member of the Committee on International Educational Standards for Accounting Education (IAESB).
Advisor to the All-Party Parliamentary Group for Small and Medium Business UK.

Officially recognized: by the Treasury of Great Britain (HMT UK);

HMRC (HMRS UK);
ICB is designated as a registered supervisory body by the Office of the Professional Anti-Money Laundering Authority (OPBAS UK);
Official approval for the coat of arms from the Royal House of Heraldry;
Cooperation with The Royal United Services Institute (RUSI UK);
Has many other powers of adviser and functions of coordinator and recognition in Great Britain and 54 countries of the Commonwealth, and in many countries of the world.

 

Opportunities and the world always belong to the daring.

 

ICB Global is registered in England under 05722167 since as a not-for-profit (NFP) organisation.
Founding Royal Patron HRH Prince Michael of Kent GCVO CD KStJ
ICB Global has registered in excess of 271,000 students and members across 168 countries. It hosts the annual Bookkeepers Summit which takes place each year in London. It also holds the prestigious annual LUCA Awards which recognises excellence in bookkeeping, accounting, audit and internal audit. Several ICFM Ukraine nominees have been awarded LUCAs, most of whom have travelled to London to be presented personally with this highest accolade by HRH Prince Michael.
ICB Global operates The Institute of Certified Bookkeepers (ICB) registered in England under 03274864 since as a not-for-profit (NFP) organisation and The Institute of Certified Financial Managers (ICFM) registered in England under 05871159 since as a not-for-profit (NFP) organisation.
The ICB syllabus is based on the Generally Accepted Accounting Principles (GAAP) within each country and the ICFM syllabus is based on the International Financial Reporting Standards (IFRS).

🇬🇧🌍 ICB Global: ICB & ICFM has its representatives in 168 countries. 5200 examination centers in the world. 271 000 students and members in the world

Download Premium WordPress Themes Free
Download Premium WordPress Themes Free
Free Download WordPress Themes
Download WordPress Themes
udemy paid course free download
download redmi firmware
Premium WordPress Themes Download
ZG93bmxvYWQgbHluZGEgY291cnNlIGZyZWU=